Jestliže máte malé miminko jistě jste již četla nebo slyšela nějaké dobře míněné rady či mýty o kojení. My se na některé z nich nyní podíváme.
Kojení v časových intervalech – je potřeba kojit každé 2-3 hodiny
S tímto doporučením se pravděpodobně setkáte už v porodnici. Ani my dospělí samozřejmě nejíme v přesných časových intervalech. Stejně tak novorozenec má právo projevit zájem o mléko dříve než po dvou nebo třech hodinách. Tvorba mateřského mléka navíc funguje na základě systému “nabídka – poptávka”. Kojení podle potřeby miminka je nejlepší způsob, jak zajistit, aby dítě vypilo mléka právě takové množství, jaké potřebuje. Máte-li zdravé děťátko, které dobře prospívá, nemusíte jej zbytečně budit na další kojení jen proto, že uplynuly dvě nebo tři hodiny.
Zadní mléko, přední mléko
Představa, že prsa kojící matky disponují šuplíčky, z nichž v prvním se tvoří přední mléko a v druhém zadní, mi vždy přijde velmi úsměvná. Pravdou je, že nic takového jako zadní mléko neexistuje. Mateřské mléko mění své složení v průběhu dne, dle vnější teploty nebo teploty vašeho dítěte. A i během samotného kojení. Jeho skladba bude vždy optimální právě pro vaše dítě. Nelamte si tedy hlavu tím, zda vaše děťátko vypije dostatek zadního mléka. Kojíte-li dle potřeby, dítě si vezme to, co potřebuje.
Délka kojení
Někdy se setkáváme s doporučením: Kojte z jednoho prsu maximálně 5-10 minut, z druhého 5-10 minut….jinak si zničíte prsa, …mléko se pomíchá, ….v prsou se nemůže tvořit další mléko, …dítě už stejně nepije, …navykne být stále na prsu…
I zde však platí doporučená zásada kojení dle potřeby. Novorozenec, který se kojí déle, není žádnou výjimkou. Je li miminko u prsu stále aktivní a pije, není potřeba jej nijak omezovat. Opačnou představou je takzvaně dítě odpadlé od prsu – jen dítě, které se samo pustí, je najedené. Děti ovšem kromě potřeby zasycení, mají i sací potřebu a některé se prostě nepustí. Reagujte tedy na potřeby svého dítěte. Pokud už miminko na prsu víceméně nesaje a jen občas “podudává”, můžete jej pomocí malíčku vloženého do koutku úst jemně z prsu sundat. Pokud je spokojené nebo spinká, je evidentně vše v pořádku. Začne-li protestovat, můžete nabídnout druhý prs. Kojením si samozřejmě dítě může naplňovat i další potřeby – zmíněnou potřebu sání, potřebu tělesného kontaktu, může se mu u kojení dobře usínat…
Nic neodstříkám – nemám mléko?
Maminky, které zkusí mateřské mléko odsát pomocí odsávačky, mohou být značně znepokojené, pokud zjistí, že odstříkají pouze malé množství mléka. Ve skutečnosti množství odstříkaného mléka vůbec nesvědčí o množství mléka, které se vám pro potřeby vašeho miminka tvoří. Kojenec bude vždy ta nejdokonalejší odsávačka na světě a pokud je dítě spokojené, prospívá a má dostatek počůraných plínek, je to nejlepší důkaz toho, že máte mléka dostatek. Stejně tak vás nemusí znepokojovat, pokud se vám už prsa nenalévají tolik, jako tomu bylo na začátku šestinedělí.
Kojení a kontakt na požádání znamená, že rozmazluji své dítě
Novorozenec je ve svých potřebách zcela odkázán na reakci pečující osoby. Nemá žádný jiný komunikační prostředek než schopnost projevovat svou nespokojenost neklidem, grimasou, zvuky a samozřejmě pláčem. Tělesná blízkost matky nebo otce umožňuje dítěti zažívat maximální pocit jistoty a bezpečí. Je zcela na místě, když se snažíte na potřeby miminka reagovat, tvoříte mu tím pozitivní obraz o světě, do kterého se narodilo. Na blízkost své matky si dítě zvykalo už celých 9 měsíců v jejím lůně, takže představa, že dítě mazlením, nošením, chováním a naplňování jeho potřeb rozmazlujeme, není opodstatněná. Tělesný kontakt navíc maximálně podporuje laktaci a je tak společně s kojením na požádání nejlepší cestou k tomu, aby vše fungovalo tak, jak má.