1. Jazyk plejtváka váží jako dospělý slon, srdce má velikost malého rodinného auta a jeho ústa mohou pojmout stejný objem vody jako plavecký bazén.
Úkol pro tebe: Zkus si také zaplavat – jaké styly umíš? Předveď prsa, znak nebo motýlka.

2. Sochu Svobody darovali američanům Francouzi. Podobu sochy navrhl Frédéric Auguste Bartholdi a její kovovou kostru zkonstruoval Gustave Eiffel. Stejný architekt zkonstruoval i Eiffelovu věž v Paříži. Úkol pro tebe: Poznáš, která z rozhleden je Eiffelova věž? (Eiffelovu věž vidíš na 3. obrázku, na 1. je Petřínská rozhledna a na druhém rozhledna Doubravka.)

3. Mládě klokana má velikost želatinového medvídka, je holé, slepé a nemá vyvinuty zadní končetiny. Do kapsy k mámě se musí po srsti vyšplhat samo, není divu, že po tak náročné cestě začíná hlavu na svět vystrkovat až po několika měsících.
Úkol pro tebe: Víš, že klokani umí boxovat? Zkus to i ty – tvůj dospělák nebo sourozenec ti nastaví dlaně a ty do nich zaboxuj (dej do toho jen malou sílu, ať to nebolí).

4. Draví ptáci zejména luňáci a rarozi využívají šíření ohně k nadhánění kořisti a usnadňují si tak lov. Jsou to také žháři, kteří požáry sami zakládají nebo je cíleně šíří na místa, kam by se oheň bez jejich pomoci nedostal. Sletí k ohni, uchopí do pařátů doutnající klacek a přenesou ho za překážku. Pak s nataženými pařáty zaútočí na prchající zvěř a vzápětí se vznášejí s kořistí vysoko nad plameny.
Úkol pro tebe: Zahraj si na dravce, protože nemáš drápy na nohou, dej si klacek mezi kolena, roztáhni „křídla“ a obleť nejbližší strom. 

5. Málokdo ví, že předlohou pro medvídka Pú byl medvěd baribal jménem Winnipeg neboli Winnie (v angličtině se kniha jmenuje Winnie the Pooh), který žil v zoologické zahradě v Londýně, do které ho darovala Kanada. Právě tuto zoo navštívil spisovatel Alan Alexandr Milne, který příběhy dobrosrdečného medvídka napsal s malý synem Christopherem. Christopher byl z medvěda tak nadšený, že inspiroval svého otce k napsání povídek o dobrosrdečném Medvídkovi Pú.
Úkol pro tebe: Medvídek Pú rád skládal básničky. Zkus také vymyslet básničku, aby v ní bylo slovo med, prasátko, kamarád.

6. V Evropské unii se mluví mnoha různými jazyky.
Tvým úkolem je je spočítat – bulharsky, chorvatsky, česky, dánsky, nizozemsky, anglicky, estonsky, finsky, francouzsky, německy, řecky, maďarsky, irsky, italsky, lotyšsky, litevsky, maltsky, polsky, portugalsky, rumunsky, slovensky, slovinsky, španělsky, švédsky.

7. Nejdelší částí těla chápana je ocas, který tato opice používá jako další končetinu. Dokáže se pomocí něho zavěsit za větve a mít všechny čtyři nohy ve vzduchu. Obratnost a způsob pohybu mu vysloužila jméno „pavoučí“. Chápan pavoučí je kvůli kácení lesů kriticky ohrožený a jeho populace za posledních 60 let klesla o 80% na pouhých 1.200 kusů (to si můžeš představit jako počet dětí ve 2 větších základních školách).
Úkol pro tebe: Zkus se pohybovat jako chápan a přeručkovat prolézačku.


8. Většina domů v Paraguayi nemá zvonky. Návštěvníci se místo toho ohlašují rychlým, několikasekundovým tleskáním. Místní to totiž považují za zdvořilejší než klepání.
Úkol pro tebe: Zkus vytleskat melodii písničky Skákal pes.

9. Filipínská legenda praví, že tyto „čokoládové kopečky“ jsou hromádky výkalů obřího buvola, který zde kdysi ničil celý ostrov. Vědci si sice myslí, že jde spíše o zbytky vybuchlé sopky, ale co my víme:).
Úkol pro tebe: Poznáš, které ze zvířat je buvol? (Věděl jsi správnou odpověď? Na 1. obrázku najdeš buvola, na druhém krávu a na třetím je zubr.)

10. Alexandr Veliký ve 4. století př. n. l. doputoval do Indie, kde „objevil“ exotické koření, které dovezl k nám do Evropy. Zejména pepř si získal takovou oblibu, že se z něj postupem času stalo nejužívanější dochucovadlo světa.
Úkol pro tebe: Tentokrát to je úkol na doma. Popros svého dospěláka, ať ti vybere 3 pytlíčky koření a jedním z nich je pepř (raději celý). Zavři oči a zkus po čichu poznat pepř.

11. I když známější jsou egyptské pyramidy, v Súdánu bys jich našel více. 223 súdánských pyramid je nižších a strmějších než egyptské protějšky.
Úkol pro tebe: Zkus ze dřívek postavit pyramidu.

12. Gorily jsou druzí nejbližší předci k člověku, první je šimpanz. Jejich DNA je z více než 98 % shodná s DNA člověka.
Úkol pro tebe: Poznáš, která z goril na obrázku je samec? Jestli potřebuješ nápovědu, tak samec se vyznačuje stříbrným hřbetem.

13. Antarktida je jediným kontinentem, který nemá původní obyvatele. Neexistují zde trvale žijící lidské komunity, pouze vědecké stanice, které obývají vědci za účelem výzkumu.
Úkol pro tebe: Zahraj si na vědce, seber v okolí list, prozkoumej ho a podrobně popiš svému dospělákovi, co na něm vidíš.

14. Pokud by ses dostal na Antarktidu a chtěl bys zde zůstat i během zimních měsíců, musel by sis nechat vytrhnout zuby moudrosti a vyoperovat slepé střevo. To i v případě, že jsi nikdy se zuby a slepým střevem neměl žádné problémy. Jistota je zkrátka jistota. Stanice jsou během zimních měsíců zcela izolované a jakákoliv evakuace je nemožná.
Úkol pro tebe: Zkus spočítat, kolik zubů máš v puse.

Bavila vás naše hra? Tak se přijďte podívat i k nám do Nové Trojky, ať už vyzkoušíte naše kurzy, přijdete na některou z akcí nebo se potkáme v herně či na smyslohraní. Rádi vás uvidíme.